سبد خريد
 
سبد خرید
نام کالا تعداد کالا  
قيمت کل : 0 ريال
 
منو اصلی
 

 
ورود اعضا
 
 
مقايسه کالاها
 
مقایسه
نام کالا  
 
انگشتر نقره ما شالله
 
 
جزئيات خبر
 
لاجورد در ایران باستان

لاجورد  یکی از سنگهای نیمه قیمتی است  که از عهد باستان در ایران شناخته شده بود.

قدیمی ترین سند تاریخی  که در آن اشاره  به نام لاجورد  ایران شده کتیبه های آشوری  است:

تیکلات پسر سوم پادشاه آشور در قرن هفتم  قبل از میلاد  مادها  را در نزدیکی  دماوند شکست داد و در نتیجه  تعدادی  اسب  و مقداری  مفرغ آلات  در حدود 15 تن و قریب ده تن لاجورد به عنوان غرامت از مادها  گرفت.

در دوره هخامنشی  لاجورد را کبوتکه مینامیدند  و در کتیبه بنیاد  کاخ داریوش  در شوش از آن نامبرده شده است. لاجورد از دوره هخامنشی به بعد  در ایران  زیاد مصرف داشته  و گذشته  از زینت آلات برای تهیه  لعاب مورد  استفاده  قرا میگرفته است . در دوره ساسانی  مصرف آن زیادتر  گردید  ظاهرا  سقف  تخت طاقدیس  ار لاجورد ساخته شده  بود .ثعالبی درباره  این تخت مینویسد آسمان  آن از زر  و لاجورد  بوده.تاریخ: ‎۱۳۹۰/۱۱/۰۱ ۱۱:۱۰
گروه: گوهر شناسی
نویسنده: فروشگاه اینترنتی صنایع دستی "کیمیا استون"

 
نماد اعتماد الکترونیکی
 
 
تماس با فروشگاه
 
 
برای تماس با کارگاه صنایع دستی و فروشگاه کیمیا استون هر روز از ساعت 8 صبح الی 8 بعد از ظهر با شماره تلفن 09396354548 تماس حاصل فرمائید. ویا به سامانه پیام کوتاه به شماره 30007650006305 پیامک ارسال نمائید.
فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، کارگاه ساخت زیورآلات و انگشتر نقره،کارگاه ساخت تابلو فیروزه، کارگاه حکاکی و عقیق خطی " کیمیا استون "  ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دارای نماد اعتماد دو ستاره از مرکز توسعه تجارت وزارت صنعت،معدن و تجارت می باشد و به سامانه پرداخت امن الکترونیکی بانک ملت متصل است.
فروشگاه اینترنتی انگشتر و سنگ های قیمتی
 
نماد ساماندهی
 
logo-samandehi
 
کانال محصولات کیمیا استون
 
کانا محصولات کیمیا استون در تلگرام
 
تلگرام کیمیا استون
 
 
صفحه اینستاگرام کیمیا استون
 
instagram-kimiastone