سبد خريد
 
سبد خرید
نام کالا تعداد کالا  
قيمت کل : 0 ريال
 
منو اصلی
 

 
ورود اعضا
 
 
مقايسه کالاها
 
مقایسه
نام کالا  
 
انگشتر نقره ما شالله
 
 
جزئيات خبر
 
مباحث گوهر شناسی
** تانزانیت ** Tanzanite **

تانزانیت در سال 1962 در شمال تانزانیا(شرق آفریقا) به صورت پراکنده دیده شد،دانشمندان آن را جزو گروه زوئیست قرار دادند و 5سال بعد معدنکاران به معدنی بزرگ در مناطق دیگرپی بردند وبه صورت جدی اکتشاف را آغاز کردند.

تولید تانزانیت در ابتدا کم بود اما سال 1980تا ابتدای1990به صورت انبوه وبا کیفیت جواهر در دسترس قرار گرفت و پس از گذشت 5سال ،مشابه تانزانیت وارد بازار شد.

شرکتی آمریکایی در سال1968زوئیست آبی را تانزانیت نامید وآن را به بازار جهانی معرفی کرد.

بزرگترین کریستال تانزانیت در سال 2005به وزن 839/16 قیراط در معدن C-Blockپیدا شده است.

دوام و سختی

رنگ تانزانیت آبی بنفش (voletidh blue) و آبی و ارغوانی(bluish purple) و شاید آبی خالص باشد.هر چه تانزانیت پر رنگ تر باشد ،قیمت آن بالاتر می رود.یکی از ویژگی های این سنگ داشتن3 رنگی (pleochoroism) بسیار قوی است .این ویژگی با دستگاه دا کروسکوپ _dichroscope))قابل مشاهده است و 3 رنگی ارغوانی آبی وقهوه ای یا زرد دیده می شود

بهسازی(heattreatment) معمولا رنگ تانزانیت با روش حرارت ، بهسازی و پررنگ تر می شود و سنگ های زمینه قهوه ای( با وزن معادل 3تا 10قیراط) با کمک حرارت تا 500درجه سانتی گراد به سنگ های خوشرنگ آبی و بنفش تبدیل می شوند.

نحو نگهداری و تمیز کردن تانزانیت

نگهداری از تانزانیت مراقب های خاصی نیازمند است.تانزانیت حساسیت شدید به افزایش ناگهانی دما و قابلیت ایجاد تورق دارد.حرارت ناگهانی باعث ایجاد ترک در سنگ می شود و هیدروکلریک و هیدروفوریک اسید روی این سنگ اثر می کند.

برای تمیز کردن تانزانیت می توان ازآب گرم و صابون استفاده کنید و هیچ گاه از دستگاه ماوراء صوت (Ultrasonic clieaners) وبخارآب (steam cleaners) برای تمیز کردن استفاده نکنید.

 

درجه بندی تانزانیت

کیفیت تانزانیت بر حسب رنگ (color)، تراش(cut)، پاکی(clarity) ووزن به قیراط (carat weight) درجه بندی می شود. مهمترین فاکتوربرای تعیین قیمت تانزانیت رنگ است که با سیستم درجه بندی GIA(موسسه جواهر شناسی آمریکا) درجه بندی می شود.

مشابه ها و مصنوعی

تانزانیت مشابه های زیادی دارد یکی از این مشابه ها که در روسیه با روش پولینگ(pulling method) ساخته می شود و فروشنده ها جواهر آن را با نام تانزانیت مصنوعی می فروشند ،forsteriteمصنوعی است.forsteriteمصنوعی دارای مشخصات فیزیکی شیمیایی سنگ پریدوت (peridot) است.

تانزانیت با سنگ هایی مثل سفایر آبی (B.sapphrire) اسپینل (spinel) ، آیولیت(lolite) ، شیشه ، آمتسیت (amethyst) اشتباه گرفته می شود که تمام این سنگ ها با تست های گوهر شناسی قابل تشخیص هستند

 


تاریخ: ‎۱۳۹۰/۰۴/۱۹ ۰۰:۲۰
گروه: گوهر شناسی
نویسنده: فروشگاه اینترنتی صنایع دستی "کیمیا استون"

 
نماد اعتماد الکترونیکی
 
 
تماس با فروشگاه
 
 
برای تماس با کارگاه صنایع دستی و فروشگاه کیمیا استون هر روز از ساعت 8 صبح الی 8 بعد از ظهر با شماره تلفن 09396354548 تماس حاصل فرمائید. ویا به سامانه پیام کوتاه به شماره 30007650006305 پیامک ارسال نمائید.
فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، کارگاه ساخت زیورآلات و انگشتر نقره،کارگاه ساخت تابلو فیروزه، کارگاه حکاکی و عقیق خطی " کیمیا استون "  ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دارای نماد اعتماد دو ستاره از مرکز توسعه تجارت وزارت صنعت،معدن و تجارت می باشد و به سامانه پرداخت امن الکترونیکی بانک ملت متصل است.
فروشگاه اینترنتی انگشتر و سنگ های قیمتی
 
نماد ساماندهی
 
logo-samandehi
 
کانال محصولات کیمیا استون
 
کانا محصولات کیمیا استون در تلگرام
 
تلگرام کیمیا استون
 
 
صفحه اینستاگرام کیمیا استون
 
instagram-kimiastone