سبد خريد
 
سبد خرید
نام کالا تعداد کالا  
قيمت کل : 0 ريال
 
منو اصلی
 

 
ورود اعضا
 
 
مقايسه کالاها
 
مقایسه
نام کالا  
 
انگشتر نقره ما شالله
 
 
جزئيات خبر
 
طلا از دوران باستان تا کنون

طلا گذشته ای پیچیده و تاریخی طولانی دارد و احتمالا نخستین فلزی بوده که به دست بشر کشف شده است. یافته ھای باستان شناسی نشان می دھد ھنر زرگری حداقل به ۴ ھزار سال پیشاز میلاد مسیح در بین النھرین بر می گردد. از آغاز کشف طلا، این عنصر گرانمایه به عنوان نماد ثروت و ضامن قدرت شناخته شده است. حرص برای دستیابی به طلا ھمواره در بشر و قومھای مختلف وجود داشته که سبب نابودی بعضی تمدنھا و فرھنگھا و قدرتمند شدن برخی دیگر شده است. حفاری ھای باستان شناسی نشان می دھد طلا برای اولین بار در خاورمیانه، جایگاه نخستین تمدن بشری استفاده شده است. و ملکه پو- (zer) قدیمی ترین طلای یافت شده از طلاجات مصری، در معبد ملکه زر در سومر کشف شد که مربوط به ھزاره سوم پیش از میلاد مسیح (pu-abi) ابی است. در طول قرنھا، بیشتر معابد مصر غارت شدند، ولی معبد توتانخامن که از سوی باستان شناسان کشف شده، علاوه بر این که بزرگترین (Tutankhamen)مجموعه طلا و جواھر آلات را شامل می شد، تابوتی از طلا در آن یافت شد که صنایعدستی بسیار پیشرفته مصر و طلاکاری در آن زمان را نشان می داد (ھزاره دوم پیش از میلاد مسیح).

در امپراطوری ایران، استفاده از طلا به عنوان کار ھنری مذھب زرتشت رواج داشت. طلاجات پارسی با اشکالی از حیوانات که روی آنھا تراشیده شده بود، معروف بودند. پس از فتح این ناحیه به دست اعراب در قرن ھفتم پس از میلاد، این فرصت در اختیار امپراطوری روم، قرار گرفت. زمان شکوفایی و رونق روم، این شھر صنعتگران و زرگران ھنرمندی را جذب کرد که می توانستند طلا را به زیورآلات گوناگونی بدل سازند. استفاده از طلا در شھر روم حتی به صورت اثاثیه مختلف خانگی و مبلمان برای طبقه اشراف مرسوم شد. تا قرن سوم پیش از میلاد، مردم روم گردنبندھایی می آویختند که در آنھا سکه ھایی با تصویر امپراطور آن زمان نقشبسته بود. ھنگامی که مسیحیت در قاره اروپا رواج یافت، دیگر اروپائیان مردگان را با جواھرات دفن نکردند، به همین دلیل از قرون وسطی به استثنای طلاجاتی که از اشراف و کلیسا باقی مانده،نمونه دیگری یافت نشده است.

در آمریکا فاتحان اسپانیایی بیشتر طلاھایی را که از مردم این سرزمین به چنگ و (Andes) آوردند، ذوب کرده و به غارت بردند. بزرگترین مخزن طلا از این دوره در آندس کلمبیا به دست آمده است. خبر پیدا شدن طلا در آمریکا، موجب مھاجرت ھزاران نفر به این منطقه شد و بسیاری از مردم، زندگی خود را برای پیدا کردن طلا به خطر انداختند.

جست و جوی طلا در بسیاری از ایالات غربی آمریکا صورت گرفت که مھمترین آنھا در سال ١٨۴٨ بود. جست و جوھای دیگری نیز (Sutter's Mill) کالیفرنیا در ساترزمیل برای یافتن طلا سال ١٨۵١ در استرالیا، سال ١٨٨۴ در آفریقای جنوبی و ١٨٩٧ در کانادا انجام شد.

انتخاب طلا به عنوان فلز معیار، به تثبیت اقتصاد جھانی منجر شد که کشورھا را ملزم می کرد با توجه به پشتوانه طلای موجود به چاپ اسکناس اقدام کنند.

بریتانیا نخستین کشوری بود که سال ١٨٢١ طلا را به عنوان فلز معیار برای چاپ اسکناس پذیرفت و به دنبال آن دیگر کشورھای اروپایی در دھه ١٨٧٠ نیز اقدام به این کار کردند. این سیستم تا پایان جنگ جھانی اول به کار گرفته می شد. پس از جنگ،آمریکا تنھا کشوری بود که ھمچنان به این سیستم پایبند ماند. سایر کشورھا، به جای طلا، پول رایج را به عنوان اندوخته نگاه داشتند. (ذخیره ارزی). با وقوع رکورد اقتصادی بزرگ، صادرات طلا از آمریکا در دھه ١٩٣٠ پایان یافت و در نھایت در نیمه قرن بیستم، دلار آمریکا جایگزین طلا در تجارت بین المللی شد.


تاریخ: ‎۱۳۹۱/۰۳/۲۳ ۱۱:۰۶
گروه: مقالات سنگ های قیمتی و جواهرات
نویسنده: فروشگاه اینترنتی صنایع دستی "کیمیا استون"

 
نماد اعتماد الکترونیکی
 
 
تماس با فروشگاه
 
 
برای تماس با کارگاه صنایع دستی و فروشگاه کیمیا استون هر روز از ساعت 8 صبح الی 8 بعد از ظهر با شماره تلفن 09396354548 تماس حاصل فرمائید. ویا به سامانه پیام کوتاه به شماره 30007650006305 پیامک ارسال نمائید.
فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، کارگاه ساخت زیورآلات و انگشتر نقره،کارگاه ساخت تابلو فیروزه، کارگاه حکاکی و عقیق خطی " کیمیا استون "  ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دارای نماد اعتماد دو ستاره از مرکز توسعه تجارت وزارت صنعت،معدن و تجارت می باشد و به سامانه پرداخت امن الکترونیکی بانک ملت متصل است.
فروشگاه اینترنتی انگشتر و سنگ های قیمتی
 
نماد ساماندهی
 
logo-samandehi
 
کانال محصولات کیمیا استون
 
کانا محصولات کیمیا استون در تلگرام
 
تلگرام کیمیا استون
 
 
صفحه اینستاگرام کیمیا استون
 
instagram-kimiastone