سبد خريد
 
سبد خرید
نام کالا تعداد کالا  
قيمت کل : 0 ريال
 
منو اصلی
 

 
ورود اعضا
 
 
مقايسه کالاها
 
مقایسه
نام کالا  
 
انگشتر نقره ما شالله
 
 
جزئيات خبر
 
پریدوت ( زبر جد ) ** Peridot **

رنگ: زرد – سبز، سبز زیتونی، مایل به قهوه ای
رنگ خاکه: سفید
سختی در مقیاس موهس: 5/6 – 7
وزن مخصوص: 28/3 – 48/3
سیستم کریستالین: اورتورومبیک
ساختار شیمیایی:  (Mg,Fe)2SiO4، سیلسکات آهن منیزیم
شفافیت: شفاف
ضریب شکست: 650/1 – 703/1

نام کریزولیت (در یونان به معنای سنگ طلایی) رسماً نه تنها به پریدوت بلکه به سنگ های بسیار دیگری که شبیه پریدوت هستند، گفته می شود. نامی که معمولاً در مینرالوژی استفاده می شود لولیوین است.( به علت رنگ سبز زیتونی که دارد)

لولیوین کانی است که در سری که اعضای انتهایی آن فورستریت (Mg2SiO4) و فایالیت (Fe2SiO4) است، ظاهر می شود. جلای شیشه ای و چرب دارد،نسبت به اسیدها مقاوم نیستند. تحت فشار زیاد از هم پاشیده می شود درنتیجه برخی مواقع با لایه ای از فلز آن را می پوشانند. انواع کم یاب پریدوت چشم گربه ای و پریدوت ستاره ای است.
بزرگترین پریدوت برش خورده 319 قیراط وزن دارد و در جزیره « زِبُرجُد»یافت شده است.

برخی از پریدوت های برش خورده از یک سنگ آسمانی که در سال 1749 در شرق سیبری افتاد، خارج شده اند.

دو ویژگی مهم پریدوت:

یکی ظاهر نرم پریدوت به علت دوتایی قوی صفحات پشتی بر اساس بیرفرنژانس بالا است. همچنین برای پریدوت عادی است که ادخال های زنبق آبی ( Lily Pad) داشته باشد. اینها ادخال های طبیعی در سنگ هستند که به ساختار های زنبق آبی داخل سنگ ظاهر می شوند. بسیار نادر است که اینها را در سنگ سبزی غیر از پریدوت دیده شود. هر دو مورد بالا نشانه های کلیدی برای شناسایی پریدوت با استفاده از یک لوپ می باشد

پریدوت از کلمه عربی(فاریدات) بمعنی جواهر گرفته شده است. در قرن هیجدهم فرانسوی ها اولین کسانی بودند که این سنگ سبز متمایل به زرد را پریدوت نامیدند. پریدوت تا قرن هیجده توپاز نامیده میشد. در 1500 سال پیش از میلاد مسیح، مصریان پریدوت را بعنوان جواهر استفاده میکردند و آن "جواهر خورشید" تصور میشد. این باور وجود دارد که جهت گسترش مقاومت کامل و نیروی جادویی اش، آن باید در طلا بکار رود. پریدوت یکی از سنگ های تولد ماه مرداد است.


تاریخ: ‎۱۳۹۱/۰۳/۱۵ ۰۰:۰۳
گروه: گوهر شناسی
نویسنده: فروشگاه اینترنتی صنایع دستی "کیمیا استون"

 
نماد اعتماد الکترونیکی
 
 
تماس با فروشگاه
 
 
برای تماس با کارگاه صنایع دستی و فروشگاه کیمیا استون هر روز از ساعت 8 صبح الی 8 بعد از ظهر با شماره تلفن 09396354548 تماس حاصل فرمائید. ویا به سامانه پیام کوتاه به شماره 30007650006305 پیامک ارسال نمائید.
فروشگاه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، کارگاه ساخت زیورآلات و انگشتر نقره،کارگاه ساخت تابلو فیروزه، کارگاه حکاکی و عقیق خطی " کیمیا استون "  ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دارای نماد اعتماد دو ستاره از مرکز توسعه تجارت وزارت صنعت،معدن و تجارت می باشد و به سامانه پرداخت امن الکترونیکی بانک ملت متصل است.
فروشگاه اینترنتی انگشتر و سنگ های قیمتی
 
نماد ساماندهی
 
logo-samandehi
 
کانال محصولات کیمیا استون
 
کانا محصولات کیمیا استون در تلگرام
 
تلگرام کیمیا استون
 
 
صفحه اینستاگرام کیمیا استون
 
instagram-kimiastone